Zvládání emocí během konfliktu: Klíčové tipy a doporučení

29. 4. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Konfliktní situace v pracovním prostředí jsou nevyhnutelné a umění řídit své emoce v těchto okamžicích je klíčem k produktivnímu pracovnímu fungování. Už se Vám někdy stalo, že Vám během konfliktu ujeli nervy? Podívejme se na několik doporučení, jak můžete zvládat emocionálně náročné situace v práci.

Vyjednávání s odbory a s odboráři

11. 3. 2024   PhDr. Vojtěch Bednář

Kolektivní vyjednávání je náročná disciplína; a to nejenom tam, kde jsou zavedeny oficiální odbory. Jak v něm uspět a přinést pro všechny přijatelný kompromis?

Reakce na ekonomickou nejistotu

22. 1. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Tváří v tvář ekonomickým otřesům a nejistotě mnoho lidí reaguje na danou situaci velmi podobně jako při vyrovnávání se s náhlou ztrátou milované osoby. Tento proces vyrovnávání dle Küblerové-Rossové, který má pět oddělených fází, je v mnohém totožný s reakcemi lidí na situace, které zásadně mění náš život.

Systém nástupnictví ve firmách

8. 1. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Vytvoření funkčního plánu nástupnictví je z dlouhodobého hlediska klíčové pro fungování libovolné firmy. Už jeho dodržování a systematická podpora může být náročná, ale pokud narazíte na vedoucího, který je žábou na prameni, tak téměř nemožná. Podstata spočívá v tom, že má-li být plán nástupnictví účinný, musí mít klíčoví zaměstnanci příležitost růst. Tomu ale někdy může bránit jejich přímý nadřízený.

Komunikace náročných témat

14. 8. 2023   Mgr. Petr Hlušička

V životě každého manažera nastanou okamžiky, kdy je třeba komunikovat náročná organizační rozhodnutí zaměstnancům. Někdy může být obtížné určit, kolik informací můžeme poskytnout, zejména pokud nemůžete být zcela transparentní. Čeho se tedy můžeme držet.

Posuny v rámci komunikace a vztahů od covidu

31. 10. 2022   Mgr. Petr Hlušička

Poslední dva roky zásadním způsobem zasáhli do našich životů, a to jak na rovině pracovní, ale i osobní. Jednotlivé situace, opatření, dopady a následky určitým způsobem pozměnili nebo ovlivnili každého z nás. Můžeme si toho povšimnout na způsobech, chování a komunikaci jednotlivců, ale také na některých jevech nebo normách v rámci společenského chování.

Dopady krize na zaměstnance a možné řešení

17. 10. 2022   Mgr. Petr Hlušička

Současná situace zásadním způsobem dopadá na firmy, která ovlivňuje neustálé zvyšování výrobních a provozních nákladů, nedostatek pracovníků, problematické zásobování, nejistý odbyt i schopnost plnění zakázek. Co ale velmi často zůstává na druhé koleji, je dopad na naše stávající zaměstnance, kteří se mohou dostávat do náročných životních situací. S tím nám může pomoci personální nástroj v podobě benefitu – Zaměstnanecký asistenční program.

Rozvoj a pracovní skupiny vedoucích

9. 5. 2022   Mgr. Petr Hlušička

U vedoucích pracovníků ve většině případů můžeme nalézt poměrně dobré odborné dovednosti a motivaci k výkonu. Naopak co bývá slabší stránkou je nedostatek schopností a zkušeností řídit kolektiv, řešit krizové a náročné situace, komunikace a motivace lidí. A to nejen u juniorských vedoucích.

Krize a její vnímání

4. 4. 2022   Mgr. Petr Hlušička

V průběhu života se můžeme setkat s náročnými životními situacemi, které můžeme označit jako krize. A to ať na globální, lokální či osobní úrovni. V každém případě záleží na každém z nás, jak jsme schopni se přizpůsobit nebo vyrovnat s nadcházejícími změnami, které přináší.

Sedm rad pro optimismus ve firmě

22. 11. 2021   PhDr. Vojtěch Bednář

Doba je náročná a zaměstnanci potřebují alespoň trochu optimismu. Co můžeme udělat pro to, abychom jim ho dodali? Dnes vám nabídneme sedm praktických tipů, které zvládne doslova každý.


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520